Çocuklar için Teknoloji ve Oyuncak

Çocuklar için Teknoloji ve Oyuncak

Teknolojinin Dozunda Kullanılması Gerekir

 

Teknoloji, doğru yerde ve gerektiği kadar kullanıldığında, yani ölçüsü kaçırılmadığında çocukların gelişimine önemli katkılar sağlar. Dış dünyada; her an her saniye devam eden bilgi akışında, özellikle çocukların sıklıkla kullandığı teknolojik aletlerden olan televizyon, bilgisayar ve cep telefonu ve teknolojik oyuncaklarla arasındaki ilişkide, ebeveyn kontrolü sağlanmalı, çocuklara sınır konmalı ve teknolojik aletler bu sınırlar ölçütünde kullandırılmalıdır.

 

Çocuklarının yaptığı ve yapamadığı şeylerden sorumlu olan ebeveynler de, bahsedilen denetim ve kontrol etme görevlerini sürdürerek teknolojinin ve bilgi çağının kazanımlarını çocuklarına yansıtabilmeli, bu konuda bilinçli hareket etmelidir. Ebeveynler medya okur-yazarlığı ve teknoloji okur-yazarlığı kavramlarına hakim olmalıdır. 

 

Her geçen gün daha da gelişen ve sınırları genişleyen o büyük bilgi havuzunda, çocukları için gerekli elemeyi gerçekleştirmeli ve teknolojik çözümleri, çocuklarına fayda sağlayacak şekilde kullanmayı benimsemelidirler.

 

 

Oyuncak, Cep Telefonu, Bilgisayar, İnternet, Televizyon, Bilgisayar Oyunu

 

 

Çocukların anne ve babalarının kontrolünde, yaşlarına ve gelişimlerine uygun şiddet içermeyen, sebep-sonuç ilişkisi kurdurabilen bazı bilgisayar oyunlarını oynaması, bilgisayar uygulamalarını kullanması; eğitsel içerikli çizgi film, film ve video içerikler izlemesi, teknolojik oyuncaklarla oynaması, belli süreler dâhilinde internette merak ettiği konuları araştırıp bilgi almasının çocuğa birçok olumlu katkıları olabileceğini söyleyebiliriz.

 

Evden ayrılmadan, ebeveyn kontrolünde, arkadaşlarıyla bazı internet uygulamaları üzerinden iletişim kurmasının ve örneğin okulda ertesi gün yapılacak etkinlik üzerine arkadaşlarıyla yapılan görüşmelere katılmasının, çocuğunuzun sosyalleşmesi açısından iyi bir adım olacağını söyleyebiliriz.

 

 

Sonuç olarak teknolojinin çocuk gelişimine etkisi konusunu değerlendirdiğimizde, teknolojinin herkeste olduğu gibi çocuklarda da faydaları ve zararlarından bahsetmemiz mümkündür. Çocukların yararlanması ve zararlı içeriklerden korunması için anne, baba ve büyükler, çocukları tüm etkinliklerinde kontrol altında tutmalıdır.

 

Sınırlar belirleyen anne ve baba; bu sınırları inşa ederken çocuklarını bilgilendirmeli, onların tüm sorularına cevap vermeli, onlardan evdeki tüm faaliyetler ve teknolojik araç-gereç kullanımı konularında görüş ve onay almalıdır. Bu sayede sonradan yaşanabilecek iletişim engelleri ve çatışmalar da oluşmadan önlenebilir.

 

 

 

 

 

 

Etiketler: Çocuklar için Teknoloji ve Oyuncak
Temmuz 26, 2022
Listeye dön