Corona Döneminde Evde Oynanabilecek 9 Oyun Önerisi

Corona Döneminde Evde Oynanabilecek 9 Oyun Önerisi

1. Bilinmeyen Diyarlara Seyahat

 

Ailecek hiç bilinmeyen bir yere seyahat edileceği hayali kurulur. Tüm aile üyeleri sırayla buranın nasıl bir yer olacağını birbirlerine ekleme yaparak tasvir eder. Seyahat esnasında karşılarına çıkan her şeyi, tüm maceraları birlikte kurgularlar ve canlandırırlar. Oyunun içeriğinde her türlü kostüm, dekor, malzeme kullanılabilir. Belirsizlikle başa çıkabilmek ve öngörülebilir bir yapı kurgulamak için şahane bir oyun.

 

 

 

2. Bir Eşya Seç

 

Tüm aile üyeleri 3 dakika içinde evde kendilerini anlatabilecekleri bir eşya seçerler. Herkes sembolünü seçip bir araya geldiğinde oyun başlar. Herkes seçtiği nesneyi görünen bir yere koyar. Sırayla tüm aile üyeleri o kişinin o eşyayı neden seçmiş olabileceğini ve kendisiyle ilgili ne anlatmak istediğini tahmin eder. En son herkes sırayla neyi neden seçtiğini, o eşyanın kendisi için ne ifade ettiğini anlatır.

 

 

 

3. Mutlu Bir An

 

Tüm aile üyeleri sırayla sahneye çıkar. Hiç konuşmadan hayatlarındaki en mutlu günü canlandırmaya başlar. Diğer aile üyeleri de sahnedeki kişinin hangi günü canlandırdığını tahmin etmeye çalışır.

 

 

 

4. Film Çekelim

 

Aile üyeleri gruplara ayrılır. (Az üyeli aileler bireysel olarak da yapabilir) Ortaklaşa karar verilen bir tema (Corona virüsten korunma yolları, hayvanlar, seyahat vs. gibi) hakkında herkes bir reklam senaryosu hazırlar ve filmini çeker. En son tüm aile bir araya gelip birbirlerinin çektiği videoları izlerler.

 

 

 

5. Şarkı Besteleme

 

Ortak karar verilen bir tema hakkında tüm aile üyeleri birlikte, ikili gruplar halinde veya bireysel olarak şarkı sözü yazar ve bestelerler. Sonra tüm aile bu şarkıyı hep birlikte söyler.

 

 

 

6. Şakacı

 

Bu çocuk oyununu oynamak için bir kaşık ve pinpon topu büyüklüğünde bir topa ihtiyacınız olacak. Oyuncu, ağzının içinde bir kaşık tutar, kaşığın üstünde de top vardır. Tüm bunu yaparken bir de bir bilmece söylemesi veya fıkra anlatması gerekir. Esas hedefimiz tüm bu zorlu görevi yaparken gülmemek

 

 

 

7. Ötekinin Hikayesi

 

Herkesten, diğer aile üyeleriyle ilgili bir hikaye hazırlaması istenir. En iyi hikayeler, o aile üyesinin kişiliği hakkında alışılmadık, tatlı veya eğlenceli bir şey ortaya çıkaran hikayelerdir.

 

 

 

8. Sıcak Patates

 

Yumuşak bir top veya iç içe geçmiş bir çorap öbeği alınır. Aile üyelerinden biri bu topu el altından atar. Yakalayan üye mümkün olduğunca çabuk başkasına atmalıdır. Her çocuk bunu tekrarlar. Bu oyun eğlence sürdüğü müddetçe devam eder.

 

 

 

9. Taklit Oyunu

 

Bir kağıda tüm aile üyelerinin ismi yazılır ve kağıtlar katlanır. Herkes kağıtları seçer, seçtiği kağıtta yazılı olan ismi kimseyle paylaşmaz. Tüm aile üyeleri birbirleriyle kağıtta yazan kişiyi taklit ederek sohbet ederler. Oyunun sonunda herkes kimin kim olduğunu tahmin eder.

 

 

 

 

 

Etiketler: Corona Döneminde Evde Oynanabilecek 9 Oyun Önerisi
Temmuz 25, 2022
Listeye dön
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR