Terapi aynası, therapy mirror, el terapisi, el rehabilitasyonu, el aynası, el terapi aynası
Terapi aynası, therapy mirror, el terapisi, el rehabilitasyonu, el aynası, el terapi aynası
El Terapi Aynası
El Terapi Aynası

El Terapi Aynası (541)

Fiyat : ₺1.360,00(KDV Dahil)

TERAPİ AYNASI 

El Terapi Aynası
Özel Eğitim Materyalleri
Fizik Tedavi Aletleri
Duyu Bütünleme
:

EL TERAPİ AYNASI

 

*Ayna Terapisi (Mirror Therapy), kişinin sağlam uzvunun hareketlerini, (etkilenen uzvunu görmeyecek şekilde) gövdenin önüne (orta hattına paralel olacak şekilde) yerleştirilen aynada gözlemlenmesine dayanan ve beyinde görsel illüzyon yaratan bir tamamlayıcı tedavi yöntemidir.

 

*Evde ayna terapisinden yararlanmak için sağlam ve rahat bir sandalye, masa ve masa üzerine yerleştirilebilecek bir ayna gerekmektedir. Kişi her iki elini masa üzerine, aynanın iki tarafına koyar. Sağlam taraf elin görüntüsü aynada görülecek şekilde pozisyonlanır. Aynanın tüm eli ve kolu gösterecek kadar büyük olması gerekir. Etkilenmiş (felçli) ele ve kola bakılmamalı, sadece aynadaki sağlam elin yansımasına odaklanılmalıdır. Aynaya bakılırken sağlam el hareket ettirilir. Aynada izlenen görüntü felçli el hareket ediyormuş izlenimi yaratır.

 

*Ayna Terapisi (Mirror Therapy), kişinin sağlam uzvunun hareketlerini, (etkilenen uzvunu görmeyecek şekilde) gövdenin önüne (orta hattına paralel olacak şekilde) yerleştirilen aynada gözlemlenmesine dayanan ve beyinde görsel illüzyon yaratan bir tamamlayıcı tedavi yöntemidir.Ayna terapisi ilk olarak 1990’lı yıllarda Ramachandran ve Rogers-Ramachadran tarafından ampute kişilerin çektiği hayalet (fantom) ağrısı nı iyileştirmek için kullanılmıştır. Fantom ağrısında kişi kaybettiği uzvu sanki varmış gibi ağrı hisseder. Ayna terapisinde ampute kişi sağlam tarafını hareket ettirirken aynadan sanki ampute tarafı hareket ediyormuş gibi görsel uyaran alır. Bu prensiple uygulanan terapi fantom ağrının tedavisinde etkili bulunmuştur. Daha sonra benzer yöntemin inme rehabilitasyonunda da kullanılabileceği görülmüştür ve uygulanmaya başlanmıştır.

 

*Bu tedavi yönteminin ne derece yararlı olduğuna dair tartışmalar sürsede genel kanı beynin hasarlanmış bölgelerini uyararak iyileşmeye yardımcı olduğu yönündedir. Bu yöntem kişinin mevcut fizik tedavi programının içinde tamamlayıcı olarak önerilebilir. İnme, (Etkilenmiş Tarafta Hiç Hareket Olmayan Veya Çok Az Hareket Olan Kişiler) Amputasyon, İhmal Sendromu, Kompleks Bölgesel Ağrı Sendromu, Periferik Sinir Yaralanması, Sonarı Motor Ve Duyusal Kayıplar, Nöropatik Ve Kronik Ağrılar gibi birçok hastalıkta kullanılabilmektedir.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR